Sprężyny skrętne – zastosowania
Sprężyny skrętne to wynalazek, który powstał przed tysiącem lat i służy nam nieustannie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że znajduje się w wielu przedmiotach codziennego użytku. Prostota tego niewielkiego elementu jest doceniana w wielu dziedzinach przemysłu. Dzięki zastosowaniu sprężyn jesteśmy w stanie znacznie poprawić komfort użytkowania wielu przedmiotów. Przyjrzyjmy się bliżej ich zastosowaniu.
Cechy charakterystyczne sprężyny skrętnej
Podstawowym zadaniem sprężyny jest usprawnienie działania mechanizmów, w których została zastosowana. Zasada jej działania jest bardzo prosta i jak sama nazwa wskazuje, polega na ściskaniu, odbijaniu, a następnie przywróceniu obiektu do pozycji, w której znajdował się pierwotnie. Zjawisko to nazywane jest sprężynowaniem. Sprężyny skrętne mają bardzo prostą konstrukcję – swoją budową przypominają agrafkę. Zazwyczaj są wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów, aby oddziałujące na nie siły nie powodowały zmian w ich strukturze. Niektóre modele ulegają co prawda odkształcaniu, ale nie wpływa to znacząco na efektywność ich działania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sprężyn, które różnią się zastosowaniem. Ze względu na kierunek nawijania drutu, możemy wyróżnić dwa podstawowe ich typy:
- Sprężyny skrętne prawo zwojowe,
- Sprężyny skrętne lewo zwojowe.
- Natomiast z uwagi na sposób zwijania możemy podzielić je na:
- Sprężyny zwijane na ciepło,
- Sprężyny zwijane na gorąco.
Zastosowanie sprężyn skrętnych
Producenci sprężyn skrętnych zazwyczaj specjalizują się w produkcji kilku, ściśle określonych typów, które są dostosowane do potrzeb danej branży. Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach produkcji, w rolnictwie, motoryzacji, budownictwie, przemyśle energetycznych, maszynowym, a także chemicznym. Są ponadto częścią wielu różnych elementów elektronicznych. To nie koniec! Możemy je również odnaleźć w przedmiotach codziennego użytku. Wykorzystuje się je m.in. w:
- Klipsach do przypinania firanek,
- Żabkach do wieszania bielizny,
- Segmentowych bramach garażowych.
Na uwagę zasługuje szczególnie ostatnie rozwiązanie, ponieważ ten sposób wykorzystania sprężyny zapewni prawidłowe równoważenie skrzydła garażowego. Tym samym tak proste urządzenie zapewnia optymalne bezpieczeństwo zamknięcia całego garażu! Dodatkowo sprężyny posiadają zabezpieczenia w przypadku ich pęknięcia, są ciche i zapewniają prawidłowe działanie bramy garażowej przez długie lata. Po raz kolejny sprawdza się złota zasada, która głosi, że proste rozwiązania są najlepsze!